Detoxikácia organizmu

Detoxikácia organizmu
26 November, 2019

 

 

Nie je to výmysel modernej doby

 

Už naši predkovia si odovzdávali z generácie na generáciu receptúry a techniky, ako sa zbaviť škodlivých látok. Niektoré z nich by dnešnému človeku boli dosť nepríjemné, či už sa jedná o rôzne diéty, pôsty a klystíry. 
Pri detoxikácii sa telo vyčistí od toxínov, zbaví sa prebytočnej vody, bolesti, zlepší sa kvalita pleti, vlasov a upraví sa hormonálna rovnováha. Cieľom detoxikácie je posilniť imunitný systém, aby sme si zachovali zdravie. Hlavné orgány, odvádzajúce škodliviny z tela, sú pečeň, obličky a koža. Podľa tradičnej čínskej medicíny pôsobením na akupunktúrne body na chodidlách môžeme podporiť vylučovanie škodlivín.

 

 

Ako na to? 

Detoxikovať by sme mali minimálne raz do roka. Optimálne v každom ročnom období. Celková detoxikácia trvá podľa vážnosti problémov až mesiac. Stanovte si termín, počas ktorého nebudete musieť byť dlhšie mimo domova a nebudete mať príliš náročné obdobie v práci. Začiatok detoxikačnej fázy si naplánujte ideálne na obdobie ubúdajúceho mesiaca, pretože vtedy sa telo toxínov zbavuje ľahšie.


 

Prípravná fáza (1 týždeň pred zahájením detoxikácie)

 

1. Prejdite na ľahkú, pravidelnú stravu a pitný režim

 

 Jedzte menšie porcie minimálne 5x denne
 Vylúčte, alebo sa snažte postupne obmedziť cukor (najmä rafinovaný), soľ, kávu, čierny čaj, ostré a mastné jedlá, alkohol, biele pečivo, mlieko a mliečne výrobky, sójové bôby, červené mäso, priemyselne pripravované polotovary a potraviny s éčkami.
Do jedálničku zaraďte naklíčené semienka, orechy, konopný a ľanový olej, strukoviny, ryby, ovocie, huby, paradajky, zdroje kyseliny listovej (avokádo, marhule, tekvica, zelený šalát) , brokolicu, pridávajte do jedál bylinkové korenie, cesnak, kurkumu, zázvor, fenikel, riasy a zvýšte celkový príjem ovocia a zeleniny.
Zvýšte pitný režim

 

2. Vybavte sa na detox

 

Zaobstarajte si čaj s pestrecom mariánskym (čistí a regeneruje pečeň, posilňuje protinádorovú imunitu), čaj Tibetský zber (posilňuje protivírusovú imunitu).
Na detoxikáciu tela a dodaniu potrebných minerálov, posilnenie imunity, zníženie únavy a zlepšenie nálady sa vám zídu telové a kúpeľové soli.
Ďalej budete potrebovať aspoň 10 balení detoxikačných náplastí na nohy Master Herb. Užitočné sú aj ďalšie produkty, ako napríklad SPA masážna rukavica na telo, hubka na čistenie a masáž tváre, Slaviton - gél na unavené nohy, peeling na šetrné čistenie pokožky tváre a rúk a pod.

 

3. Upracte si doma

 

Pred zahájením detoxikačného programu vykonajte generálne upratovanie bytu, umyte okná, všetko očistite, uvoľnite priestor a zbavte sa starých, nepotrebných vecí. Neporiadok, chaos, nečistoty a veci, čo len prekážajú, podporujú zápornú energiu.

 

Detoxikačná fáza (aspoň 10 dní, v prípade vážnejších problémov aj dlhšie)

 

Ráno po prebudení vypite nalačno pohár teplej vody - zrýchľuje to metabolizmus. Do vody môžete pridať rozomleté ľanové semienka.

Strava by mala byť zameraná na prečistenie pečene. 

 • raňajky: dva plátky celozrnného chleba, žervé, reďkovky, šťava z červenej repy
 • desiata: čaj z pestreca mariánskeho, ovocie - napríkad jablko
 • obed: grilovaný pstruh, kuskus, šalát z listovej zeleniny
 • olovrant: zelenina - napríklad reďkovky
 • večera: šalát zo zeleniny podporujúcej činnosť pečene (repa, artičoky, asparágus, listová zelenina), celozrnný rožok, čaj z pestreca mariánskeho

  Zvýšime príjem tekutín (denne minimálnen 30 ml na 1 kg váhy), pripravte si napríklad do skleneného džbánu vodu, do ktorej  môžete vyžmýkať citrón, pridať uhorku, zázvor, medovku, mätu alebo žihľavu. Pite často, v menších dávkach v priebehu celého dňa.

  Urobte si čas na cvičenie. Stačí 20-30 minút, ideálne sú ľahšie formy jogy. Občas sa tiež len tak popreťahujte. 

  V sprche si doprajte lymfatické masáže telovou soľou. Telo zľahka ovlažte vodou, Na SPA masážnu rukavicu naneste telovú soľ a krúživými pohybmi masírujte nohy, od prstov hore k trieslam a potom telo postupne až k srdcu. Potom rovnakým spôsobom masírujte ruky, od prstov k ramenám a potom prejdite na krk a hrudník, masírujte smerom k srdcu. Nechajte soľ cca 2 minúty na tele pôsobiť a opláchnite. 

  Na dôkladné vyčistenie tváre odporúčame 2x do týždňa vykonať masáž peelingovou soľou alebo použiť masážnu hubku. Tvár dôkladne čistite každý večer, pretože pri detoxikácii sú na tvári póry zanesené vylučovanými toxínmi.

  Po 20. hodine si pripravte soľnú kúpeľ na nohy s hĺbkou až po kolená. Nechajte nohy v kúpeli cca 15 minút, potom ich opláchnite čistou vodou. 

  Do 21. hodiny nalepte na chodidlá detoxikačné náplaste a oblečte si ponožky. Detoxikačné náplaste ponecháme na nohách celú noc až do rána. Ráno ich odstránime a nohy umyjeme.

  Pred spaním vypnite všetky počítače, televíziu, mobilné telefóny, ktoré svojimi elektromagnetickými poľami vyvolávajú v našich energiách stres a pôsobia negatívne na zdravie. Namiesto televízie si pred spaním radšej prečítajte knižku, alebo si vypočujte hudbu. Detoxikujete totiž nielen svoje telo, ale aj svoje duševno.

  Ísť spať by ste mali do 22. hodiny v čistej a vyvetranej miestnosti.

 

Fáza po detoxikácii

 

 

Postupujte podobne ako počas prípravnej fázy, aby sa telo ľahšie vrátilo k bežnému režimu. Urobte si dvojtýždňovú prestávku v pití čaju a potom prejdite na čaj Tibetský zber

 

 

Ako nám detoxikácia pomôže?

 

 • zlepší sa cirkulácia krvi
 • urýchli sa metabolizmus
 • zlepší sa spánok
 • zmiernia sa príznaky astmy či chronických dýchacích problémov
 • posilníme si imunitný systém
 • zvýšime si fyzickú energiu
 • zmiernime opuchy na tele
 • zlepší sa stav pohybového aparátu - chrbát, kĺby, väzy, šľachy atď.
 • budeme sa ľahšie sústrediť, učiť sa
 • lepšie zvládneme odtučňovacie kúry a odvykanie od fajčenia
 • zlepšia sa nám kožné problémy a alergické prejavy

 

Detoxikácii sa vyhnite, ak:

 

 • máte cukrovku
 • ste tehotná alebo dojčíte
 • trpíte akútnou chorobu
 • prejavujú sa u vás chronické zdravotné ťažkosti
 • nachladli ste alebo máte chrípku

Ak si nie ste istí, či je detoxikácia pre vás, poraďte sa s lekárom. Niekedy môžu nastať problémy spojené s detoxikáciou, ktorá je pre organizmus pomerne náročná. Nezľaknite sa, pretože tieto problémy by sa mali časom stratiť. Môžu vás prekvapiť bolesti hlavy (obvykle súvisia s vysadením kávy, čaju, sladkostí - abstinencia), vyrážky, škvrny po tele, zmena načasovania stolice, slabosť, únava, kolísanie nálad a pocitov.

V prípade, že by sa stupňovali, prestaňte s detoxikáciou a navštívte lekára. 

 

 

 

Add Comment

You must login to add a comment. If you do not have an account, you may register for one. Registration is free!