Choroby ženských pohlavných orgánov - strašiak modernej doby

Choroby ženských pohlavných orgánov - strašiak modernej doby
26 November, 2019

Štatistiky sú alarmujúce

Rýchle tempo moderného života, neustále preťaženie, zhoršujúce sa životné prostredie, nevyvážená strava a ťarcha zodpovednosti, ktorá dolieha na krehké ženské ramená – to všetko škodí nášmu zdraviu.


Štatistiky varujú, že prvé miesto v zozname ochorení ženských pohlavných orgánov bez ohľadu na vek patrí nádorovým ochoreniam.
Dospievajúce dievčatá pred stabilizáciou menštruačného cyklu (od 10 do 20 rokov) trápia cystické novotvary na vaječníkoch, v prsiach, cystické a polypoidné zmeny na krčku maternice.
U žien v reprodukčnom veku stúpa frekvencia benígnych nádorov až na 50 %. Najčastejšie sú to nádory prsníkov, polypy v maternici, cystické zmeny, endometrióza, začínajúci výskyt prípadov rakoviny (zhubné nádory). Počet nádorových ochorení stúpol od roku 1980 až 5-krát!


Na druhom mieste v rebríčku ochorení ženských pohlavných orgánov je dysmenorea (poruchy menštruačného cyklu) a poruchy reprodukcie. Detskí gynekológovia upozorňujú na to, že prakticky každé mladé dievča má abnormálny priebeh utvárania menštruačného cyklu: buď je to včasný nástup (už v 8-9 rokoch), alebo naopak, absencia menštruácie ešte v 16-17 rokoch, príliš dlhá stabilizácia cyklu – 1-2 roky. Doprevádza ho bolestivá menštruácia: kŕče, stála bolesť v dolnej časti brucha, v bedrovej a krížovej oblasti, vystreľujúca do stehien a u 10 % žien je bolesť tak intenzívna, že výrazne ovplyvňuje ich celkový stav a schopnosť pracovať. Ďalším ženským problémom je predmenštruačný syndróm (PMS), neuropsychické, vegetatívne cievne a endokrinologické poruchy v druhej fáze menštruačného cyklu, ktoré pravidelne zažíva 85 % žien. Pre niektoré z nich predstavuje PMS skutočný problém, ktorý im ničí normálny život.

Na treťom mieste v rebríčku ženských pohlavných chorôb nájdeme zápalové procesy maternice, vaječníkov a vajcovodov, pošvy. Obvykle sú spojené s mikrobiálnou flórou, sú to genitálne infekcie spôsobené prvokmi (Trichomonas, Chlamýdie, Ureaplasma, Gonokokové zápaly).

Nenápadné príznaky vedú k dlhodobým problémom

Pre väčšinu vyššie uvedených chorôb je typický nedostatok príznakov. Nenápadné svrbenie, pálenie, výtok alebo zápach obvykle nevyvolávajú znepokojenie a choroba môže ľahko prerásť do chronickej formy. Každý chronický proces je pre ženské telo vážnou hrozbou, môže viesť až k neplodnosti, mimomaternicovému tehotenstvu, bolestiam v panvovej oblasti a pod.

Každý rok dochádza k prerušeniu tisícov chcených tehotenstiev a za posledných 20 rokov sa počet prípadov komplikácii počas tehotenstva, pri pôrode alebo v popôrodnom období strojnásobil. Len málo ľudí si uvedomuje, že príčinou často bývajú na prvý pohľad bezvýznamné zdravotné problémy.

Ako spoznať nebezpečenstvo?

Príčinou mnohých ženských chorôb je narušenie vaginálnej mikroflóry, ktorá má obrovský význam – poskytuje ochranu všetkých reprodukčným orgánom ženy. 

Normálna mikroflóra je z 90 % tvorená laktobacilmi, produkujúcimi kyselinu mliečnu. Normálne prostredie vo vagíne je kyslé (pH 3,3) a zabraňuje prenikaniu patogénov a nebezpečných baktérií. Avšak, ak z nejakého dôvodu (napríklad pri dlhodobom užívaní antibiotík) počet laktobacilov vo vagíne klesne, ľahšie do nej prenikajú rôzne mikroorganizmy a spôsobujú bakteriálnu vaginózu, kandidózu alebo iné genitálne infekcie.

Príčinou narušenia vaginálnej mikroflóry môže však byť aj obyčajné oslabenie imunity, ktoré otvára bránu infekciám a môže viesť až k rozvoju zápalových procesov a rakoviny krčka maternice.

Telo nám vysiela varovné signály

Medzi poplašné signály, ktorými nám naše telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku, patrí najmä:

  • svrbenie, pálenie, výtok alebo zápach z pošvy,
  • nepravidelná, dlhá, bolestivá menštruácia,
  • vznik mastného lesku alebo akné na tvári,
  • výskyt prebytočnej "vegetácie",
  • prudký nárast hmotnosti o 8-10 kg,
  • bolesť v podbrušku.

Spoločnosť TianDe vo svojom sortimente prináša fytovložky v súlade s tradičnou čínskou medicínou, ktoré vďaka obsahu bylín stimulujú imunitu ženského tela a aktívne pomáhajú normalizovať vaginálnu mikroflóru, a tak prispievajú k celkovej pohode a zdraviu ženských pohlavných orgánov. V ďalších článkoch si postupne predstavíme vložky zo sortimentu TianDe, ich účinky a použitie.

Add Comment

You must login to add a comment. If you do not have an account, you may register for one. Registration is free!