Objavili sa u vás doma mole? Takto sa ich zbavíte!

Objavili sa u vás doma mole? Takto sa ich zbavíte!
5 June, 2022


Všimli ste si, že u vás doma začali poletovať malé motýliky? Niekedy sa k vám dostanú od susedov, priletia cez otvorené okná, inokedy si ich môžete doniesť s nákupom z obchodu. Ak nechcete, aby vám poškodili obľúbené oblečenie či poriadne zdecimovali zásoby potravín v špajzi, ich likvidáciu neodkladajte. Pripravili sme si pre vás niekoľko osvedčených rád, ktoré fungujú a zbavia vás neželaných návštevníkov.

Spoznajte nepriateľa - druhy molí, s ktorými sa najčastejšie stretávame v domácnosti

Mole sú drobný hmyz, ktorého prítomnosť neteší asi nikoho, pretože dokážu napáchať poriadnu paseku. Existuje viacero druhov týchto malých škodcov:

Potravinové mole

Potravinové mole si pochutnajú na múke, ryži, cestovinách, strukovinách, ale neodmietnu ani takú čokoládu. Ak sa nasťahujú do vašej špajze, larvy molí prehryzú aj obaly potravín, aby sa dostali k jedlu. Rozmnožujú sa rýchlo, ich vajíčka sú veľmi drobné, takže často si ani nevšimnete, že ste si kolóniu molí priniesli napríklad v obale od múky. Často ich výskyt spoznáte aj podľa lepkavých pavučiniek.
Aby ste minimalizovali riziko, že u vás zamoria špajzu, odporúča sa všetky suché potraviny doma presypať do utesnených dóz a pravidelne kontrolovať, či sa v nich neobjavili neželaní návštevníci.

Šatníkové mole

Šatníkové mole sú menšie ako tie potravinové a chutia im najmä prírodné materiály: vlna, hodváb, ľan či bavlna. Obľubujú aj oblečenie znečistené od jedla, potu a kúskov odumretej kože. O ich prítomnosti svedčia drobné dierky vyhryzené do odevov. Ak nájdete v skrini takto upravený čo i len jeden kus oblečenia, treba ihneď pozrieť aj zvyšok.


Účinnou prevenciou, aby sa vám nezabývali v obľúbenom oblečení, je pravidelne vetranie a upratovanie skríň. Mole obľubujú tmavé, nevetrané a vlhké miesta bez pohybu, takže ak im budete často rušiť pokoj, odsťahujú sa. Mimosezónne oblečenie skladujte vo vzduchotesných vreciach a pomáha aj ak doma nehromadíte zbytočne oblečenie, ktoré nenosíte, je vám dávno malé alebo veľké, takže len zaberá miesto.

Ako sa zbaviť molí v domácnosti

Postup pri oboch druhoch je veľmi podobný. Prostriedkov, ktoré vám môžu s ich vysídlením pomôcť, je viacero, od prírodných až po chemické. Aj v TianDe máme zopár užitočných pomocníkov, ktorých môžeme zapojiť do práce.Boj proti potravinovým moliam

Všetky napadnuté potraviny bez milosti vyhoďte a odpadky vyneste von. Inak bude vaše úsilie zbytočné a mole vám o chvíľu budú doma poletovať opäť. Potom nasleduje dôkladné umývanie políc. S tým vám pomôže napríklad umývací prostriedok na riad na báze plodov Mydlovníka a PROFI utierka na komplexné čistenie. Nevynechajte žiadnu špáru, žiadny kút a zbavte sa všetkých lariev a vajíčok, ktoré sa ukrývajú často na odľahlých miestach.


Keď police vyschnú, potravinové dózy môžete naplniť novými zásobami a uložiť ich do políc. Nezabudnite do špajze umiestniť aj nástrahy na mole, napríklad lapače molí, na ktoré sa dospelé jedince nalepia. Fungujú aj prírodné spôsoby - vône, ktoré mole neznášajú. Medzi police môžete umiestniť napríklad vrecúška so sušenou levanduľou alebo cédrové drevo.

Dajte zbohom šatníkovým moliam v skrini raz a navždy

Aby ste zastavili mole pri ničivých nájazdoch na vaše obľúbené oblečenie, okamžite, keď ich zbadáte poletovať okolo skríň a nájdete napadnuté oblečenie, všetko zo skrine vyberte a pustite sa do prania. O šetrné, no účinné pranie sa postará napríklad Univerzálny prací gél "EcoDeViva" alebo populárne turmalínové gule. Oblečeniu, ktoré môže ísť do sušičky, doprajte pobyt v nej alebo ho ožehlite, zvyšné odevy na niekoľko hodín zamrazte v mrazničke, aby ste sa uistili, že neprežijú žiadne vajíčka a larvy.
Potom nasleduje dôkladné upratovanie. Postup je rovnaký ako pri potravinových moliach - dôkladne vyumývajte skriňu, no nezabudnite ani povysávať koberce. Oblečenie do nej ukladajte suché a čisté a takisto moliam prostredie znepríjemnite vôňami, ktoré nemajú v láske. Levanduľové vrecúška, vôňa cédrového dreva, škorice a ďalších bylín mole zaručene odpudí.

Add Comment

You must login to add a comment. If you do not have an account, you may register for one. Registration is free!